403-1 Asbest Kaynakları

Asbest, tutuşmazlık, sıcaklığa ve pasa mukavemet, ısı izolasyonu, yüksek mekanik dayanıklılık, çimento ve diğer benzerleri ile yakınlık kurabilme vb. gibi özellikleri olması nedeniyle birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından en öne çıkan inşaat/yapı sektörü olmaktadır  (16)

Ülkemizde inşaat/yapı sektöründe asbestin ne kadar kullanıldığına dair veriler oldukça sınırlı olmakla birlikte gerek bina gerekse endüstriyel birçok yapının üretim süreçlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle bu yapıların yıkımı ve tadilatı gündeme geldiğinde, faaliyete başlamadan önce asbestin bulunup bulunmadığına ilişkin gerekli analizlerin yapılması ve asbeste maruz kalmanın önlenmesi gerekmektedir.

Bir binada karşılaşılabilecek asbest noktaları (16):

1-Tavanlar, duvarlar, kirişler ve kolonlar üzerine püskürtme asbest, 2-Asbest Çimentolu Su Tankı, 3-Gevşek Dolgu İzolasyon, 4-Kazan ve Borularda Kaplama, 5-Tavan Kaplaması, 6-Klozet, 7-Bölme Duvar, 8-Yangın Kapısı, 9-Asbestli Halatlar ve Contalar, 10-Marleyler, 11-Kazanın Etrafındaki Asbestli Paneller, 12-Yangın Battaniyesi, 13-Duvar ve Tavanlarda Dekorasyon Amaçlı Kaplamalar, 14-Eternit, 15-Asbestli Çimento Paneller, 16-Asbest Çimento Olukları ve Boruları, 17-Üst Eşik, 18-Asbestli Çimento Bacası, 19-Diğerleri: Sigorta kutusunda, Havalandırma Sisteminde

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: