204-14 İskelenin Etiketlemesi ve İşaretlemesi

Güvenilir olması şartıyla iskele yükseklikte çalışırken büyük bir olasılıkla işinizi yapmanıza yardımcı olan en güvenli araçtır. İşçiler çalışırken veya etrafta insanlar geçerken yıkılmasını önlemek için iskelenizin düzenli olarak denetlendiğinden emin olun.

İskelenin en son denetlendiği zamanı gösteren ve kullanıma uygun olup olmadığını belirten etiketleme sistemi kullanılır (Şekil 46).

Birçok ülke iskele kullanımı için yasal asgari güvenlik gereksinimleri sunmaktadır. Genel olarak işçilerin korunmasını kapsayan AB direktifi 89/391/EEC uygulanmaktadır. Aynı zamanda çalışma gereksinimleri, iskelelerdeki erişim ve çalışma için yapısal ve genel tasarım yöntemlerini belirten Avrupa Normu EN12811-1:2003 da uygulanmaktadır.

İskelenin kullanıma uygun olduğundan emin olmak için düzenli denetim yapmak gerekmektedir ve aynı zamanda zorlu hava koşullarına maruz kalınması durumunda veya önemli eklemeler ile değişiklikler yapılması durumunda ilave denetimler de gerekmektedir.

Etiketleme sistemi iskele inşasına ve denetimine ilişkin tüm gerekli bilgileri kaydetmektedir. İskele etrafında çalışan herkes tarafından iskelenin görünür olmasını en üst seviyeye çıkarmak için etiketlemeyi erişim noktalarına yerleştirmeyi önermektedir. Kurulan yapı sökülene kadar etiketleme yerinde kalmalıdır.

Etiketleme en son denetim saatini, tarihini ve denetimi gerçekleştiren uzmanın imzasını ve ayrıca iskele yükleme sınıfı bilgileri ve girdi başına 12 denetim olmak üzere denetim bilgilerini gösteren bir denetim takvimini kaydetmektedir. Denetimi geçen iskelenin kullanıma uygun olduğu varsayılmaktadır. Gece boyunca bir fırtına gerçekleşmesi durumunda veya iskelede önemli değişiklikler yapıldıktan sonra yeni bir denetim yapılmaz ise yapı kullanılmamalıdır. İskelenin denetimi geçememesi veya herhangi bir noktada kullanıma uygun olmadığı düşünülmesi durumunda, yasak durumunu göstermek ve tüm işçileri iskeleyi kullanmamaları yönünde uyarmak için girdi derhal tutacaktan sökülmelidir. Etiket kullanarak en çok ihtiyaç duyulan yerlerde ve zamanlarda tüm çalışanlarınıza iskelenin son durum bilgisini iletebilirsiniz. Kullanımız basit ve kolay olan ve açıkça görülebilen bilgiler sunan etiketleme sistemi iş kazalarının azalmasına ve mevzuatlara uyum sağlamaya yardımcı olur.

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: