204-21 Yapıya Olan Uzaklık

Çalışanların yüksekten düşmesi, malzeme düşmesinin önlenmesi, güvenli erişimin sağlanması ve ergonomik çalışmanın sağlanması için iskeleler yapıya yakın olacak şekilde kurulmalıdır.

Konu ile ilgili olarak OSHA düzenlemelerinde, platformların yapıya bakan kenarları ile yapı yüzeyi arasındaki mesafenin 14 inç’ten (~ 36 cm) fazla olmayacağı hükmü yer almaktadır4. Düzenlemede bu hükmün geçerliliği, yapıya bakan ön kenarlarda korkuluk sisteminin olmamasına ya da yüksekten düşmeye karşı koruma sistemlerinin kullanılmamasına bağlıdır.

HSA tarafından hazırlanan iskelelerle ilgili uygulama rehberinde de iskelenin olabildiğince yapıya yakın olması gerektiği belirtilmektedir. Çalışanların platform kenarında oturmasının gerektiği ve halat ya da zincirlerin tutacak olarak kullanıldığı yerlerde, iskele ve yapı arası mesafenin 30 cm olması ve uygulanabilir olduğu durumlarda platformla aynı seviyede çıkma (konsol) platformlar kullanılması hükümleri yer almaktadır3.

Ulaşım açıklığı minimum 45cm x 60cm ebatlarında olmalıdır.(Şekil 70)

İskelenin yapı ile uzaklığı; 25 ile 40 cm arasında ise ara korkuluk, 40 cm’den fazla ise ana ve ara korkuluk yapı ile iskele arasına (iskele iç kısmına) yerleştirilmelidir [4].

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: