303-4 Düşmeyi Kısıtlayıcı Sistemler (DKS)

Düşmeyi kısıtlayıcı sistemler, çalışanın yüksekten düşme riski bulunan bölgelere erişimini engelleyerek düşmeyi engelleyen sistemlerdir. DKS’ler belirlenmiş bir alan içerisinde çalışan personele hareket müsaadesi vermekte ve çalışan personel tam vücut emniyet kemeri ve güvenlik halatı ile ankraj noktasına ya da yatay yaşam hattına bağlanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, düşme ihtimali bulunan noktalar çok iyi bir şekilde analiz edilmeli, planlama yapılmalı ve düşmeyi engelleyici koruma sistemlerinden uygun olanı kurulmalıdır.

Yüksekte çalışma sırasında yaşanan iş kazalarının en başta gelenlerinden olan yüksekten düşme durumları için yukarıda verdiğimiz düşme önleyici sistemleri kullanabilir, lakin burada dikkat edilmesi gereken nokta, alınacak güvenlik önlemlerinin standartlara uygun olarak imal edilmiş olmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yüksekten düşmeyi çalışanın düşme riski olan alanlara (korumasız kenarlar vb.) erişimini engelleyerek önleyen sistemlerdir (Şekil 3.9).

Şekil 3.9 Hareket Kısıtlayıcı Sistem

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: