306-7 İpler, Emniyet Tipi Ve Düğümler

  Dinamik İpler

Yük altında esneyebilen dinamik yapıdaki iplerdir. Binlerce ince lifin burgular halinde birbirine sarılması ile üretirler. Genel kullanım için geçerli olan standart %6-%7 oranında esneyebilen iplerdir. Kullanım alanına ve görevine göre 8-11 mm çapında yaklaşık 50-60 m uzunluğundadırlar  (68).

  Statik İpler

Esneme özelliği olmayan (ya da kısıtlı olan) dayanıklı kalın iplerdir. Genellikle beyaz renklidirler. Tırmanış için kullanılmaz. İniş, kurtarma, ipte yapay tırmanma durumlarında tercih edilir. 200 m´ye kadar makaralar halinde bulunabilir  (69).

Yüksekte çalışmalarda birçok düğüm farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Düğümlerin çok olması, bazı düğümlerin karmaşık olması ve her zaman kullanılmaması çalışanların düğümleri unutmalarına neden olabilmektedir. Unutmalardan ve düğümün karmaşıklığından dolayı oluşabilecek hataları en aza indirgemek için yüksekte çalışmalarda ve yüksekte çalışma eğitimlerinde aşağıda belirtilen düğümlerin bilinmesi daha doğru olacaktır.

  Kelebek Düğümü

Yüksekte çalışmalarda yardımcı düğüm olarak kullanılmaktadır. Dikey yaşam hatlarında ip sonu düğümü olarak kullanılabilir. Diğer İp sonu düğümlerinde hata yapma payı çok yüksektir. İp üzerine malzeme bağlamak için kullanılır. İp üzerinde herhangi bir hasar olduğunda hasarlı bölgeyi emniyete almak için kullanılır (71).

Sayfalar: 1 2

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: