303-5 Düşmeyi Durdurucu Sistemler

Düşmeyi durdurucu sistemler serbest düşmeyi durduran ve düşmenin çalışan üzerindeki etkilerini sınırlandıran düşmeyi durdurucu sistemlerdir  (10). Bir düşmeyi durdurucu sistem;

•Çalışanın düşmesini önlemez,

•Düşme mesafesini sınırlandırır,

•Düşme riskinin bulunduğu çalışma alanlarına erişime izin verir (düşme olursa durdurulur),

•Düştükten sonra askıda kalmayı sağlar.

3.5.1  Güvenlik Ağları

Güvenlik ağı; bir kenar (sınır) ipi, diğer destekleme elemanları veya bunların birleşimi ile desteklenen, yüksekten düşen kişileri yakalamak için tasarlanmış bir ağ olarak tanımlanmaktadır (28). İnşaat sektörü başta olmak üzere birçok alanda galeri boşluğu, merdiven boşluğu ya da çeşitli nedenlerden dolayı yüksekten düşmeye neden olabilecek boşluklar bulunmaktadır. Çalışma hayatının sürdürülebilir olması için yüksekten düşmeyi durdurucu sistemler arasında en çok kullanılan sistem olan güvenlik ağlarıdır. Resimde görüldüğü gibi boşluklara gerilen güvenlik ağları ile yüksekten düşmelerin neden olacağı kazalar engellenmiş olmaktadır. (Şekil 3.14). 

Mevzuatımıza göre, kullanılan güvenlik ağlarının; malzeme özellikleri, yapılan statik ve dinamik dayanım deneyleri ile bağlantı ve kurulum şartları bakımından TS EN 1263-1 ve TS EN 1263-2 standartlarına ve ilgili diğer ulusal standartlara uygun olması gerekmektedir (1).

Şekil 3.14 Güvenlik Ağı

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: