306-10 Yüksekten Düşmeye Karşı Koruyucu Donanımların Testleri

Kişisel koruyucu donanımların Piyasa Gözetim Denetimi sırasında şüpheli bulunan yüksekten düşmeye karşı koruyucu donanımlar olan tam vücut kuşağı (paraşüt tipi emniyet kemeri), çengelli halatlar ve enerji absorblayıcıların TSE EN 364 Standardına uygun olarak dinamik performans ve statik testleri İSGÜM Kişisel Koruyucu Donanımlar Test Laboratuvarı’nda yapılmaktadır  (74).

  Tam Vücut Kuşağı (Paraşüt Tipi Emniyet Kemeri):

Tam vücut kuşağının dayanımı statik deneyle test edilmektedir. Başlangıç hızı olmaksızın, 100 kg’lık manken gövdenin 4 m’lik düşüşü ile kuşağın mankeni serbest bırakıp bırakmayacağı ise dinamik deneyle test edilmektedir.

  Çengelli Halatlar:

Çengelli halatlar, test yapılmadan önce şartlandırma cihazıyla teste hazırlanır. Statik dayanım deneyinde 22 kN kuvvete maruz bırakılır ve çengelli halatın kopup kopmadığı gözlemlenir. Dinamik deneyde ise halatın bağlandığı 100 kg’lık kütleyi bırakıp bırakmadığı gözlenir.

  Enerji Absorblayıcılar:

Enerji absorblayıcılar statik ön yükleme deneyinde 2 kN kuvvete maruz bırakılır, kalıcı genleşme meydana gelip gelmediği gözlenir. Enerji absorblayıcıların çengelli halatla birlikte ve tam vücut kuşağıyla birlikte dinamik testi yapılmaktadır. Dinamik testi başarılı olarak geçen numune statik teste tabi tutulur.

  Toplanır – Çekilebilir Tip Düşmeyi Önleme Tertibatı:

Dinamik performans testinde 100 kg’lık manken gövdeye uygulanan azami frenleme kuvvetinin 6 kN’dan küçük olup olmadığı, önleme mesafesinin 2 m’den küçük olup olmadığı ve kullanılan manken gövdesinin serbest kalıp kalmadığı gözlemlenir. Statik dayanım testinde ise tertibata 15 kN’lık sabit bir kuvvet 3 dk. boyunca uygulanır ve tertibatın kopup kopmadığı gözlemlenir.

  Çalışma Konumlandırma Kemeri:

Deney mankeninin gövdesi çalışma konumlandırma kemeri gerilmeden başlangıç hızı olmaksızın 1 m yükseklikten serbest düşüşe bırakılır. Deney mankeni gövdesinin bel kemerinden serbest kalıp kalmadığı gözlemlenir. Dinamik testten başarılı olan numuneye statik test sırasında 15 kN’lık kuvvet 3 dk. süreyle uygulanır. Bel kemerinin deney silindiri serbest bırakıp bırakmadığı gözlemlenir.

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: