109-11 Yüksek Basınçlı Su Jeti

Yüksek basınçlı su jeti tekniği ile betonarme yapılar veya bitümlü zeminler kısmen onarılabilmekte veya tamamen yıkılabilmektedir. Kompresör ile çalışan ve basınçlı su gönderen bir mekanizma, mekanizmaya bağlı bir hortum ve redüksiyon şeklindeki bir su jeti tabancasından oluşan bu yeni sistem, betonun veya bitümün kesilerek ayrıştırılması işlemine olanak sağlamaktadır

Suyun yüksek hızlarla betona veya bitümlü zeminlere çarpması sonucu kesme işlemini daha iyi yapabilmesi için, sıvı tankının içine çeşitli katkı maddeleri de katılabilmektedir. Sıvı tankı içerisine katkı maddeleri dışında aşındırıcılar da katılmaktadır. Su jeti yöntemi toz konusunda diğer tekniklere göre oldukça avantajlıdır. Ayrıca kimyasal yöntemlere nazaran da yangın açısından güvenlidir. Bu uygulama su jeti uygulamaları yönetmeliklerine uygun olarak, uygun kıyafetlerle ve uygun ehliyete sahip personel ile yapılmalıdır.

Şekil 9.46’da sol kısımda yer alan konteynerin içinde kompresör ve su tankı bulunmaktadır. Şekilde orta kısımda bulunan ve yürüyen aksamı palet olan su jeti robotu bulunmaktadır. Operatör robotu uzaktan kumanda edilebilmektedir.

Sayfalar: 1 2

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: