108-3 Yapı Elemanlarının Sökülmesi

Genellikle çelik veya prefabrik betonarme yapılar gibi modüler sistemlerde, yapının seçilen bölümlerinin sökülmesini içermektedir. Bu işlem ayrıca, karkas betonarme yapılarda, taşıyıcı elemanların mesnetlerinden kırılarak serbest hale getirilmesi ve serbest haldeki bu parçaların yapıdan uzaklaştırılması şeklinde de kullanılabilmektedir.

Yapının sökülmesi işleri, yapısal yenileme faaliyetleri için veya tadilat çalışmalarının bir parçası olarak kullanılmaktadır. Yıkım uygulamasına başlanmadan önce, sökümü yapılacak elemanlar projede belirtilmeli ve ayrıca bu elemanlar sahada da işaretlenmelidir.

Yapı elemanlarının insanlara olası bir tehlike oluşturması durumunda sökümünün yapılmaması ya da uzman kişilerden tavsiyeler alınarak tedbirli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Yapısal yenilemede kısmi yıkım için, yapının yıkılacak kısmı haricinde geri kalan bölümünün stabilizesini korunması için, gerekirse yeni destek elemanları kullanılmalı veya alternatif olarak mevcut taşıyıcı elemanlara takviye yapılarak güçlendirme yapılmalıdır.

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: