106-3 Projelendirme Safhası

Günümüzde yapıların bilgisayar ortamında tasarlanabilmesine ve bu tasarımların performans analizlerinin yapılabilmesine imkân tanıyan çeşitli paket programları mevcuttur. Özellikle son dönemlerde bu tür paket programlarını hazırlayan firmalar, gerçekçi sonuçlar elde edebilmek adına, gerçek yapılar inşa edip, bu yapılara harici kuvvetler uygulayarak yapıda meydana gelen değişimleri çok yönlü olacak şekilde tüm verileri kaydederek incelemişlerdir. Aynı şekilde bu yapıları, birebir olacak şekilde bilgisayar ortamına aktarıp, test aşamasında uygulanan kuvvetlerin aynısını uygulayarak, paket programdaki yapı ile gerçek yapı arasındaki çok yönlü etki-tepki verileri karşılaştırılmıştır. Böylece, üç boyutlu olan ve yapı tasarımına imkân veren paket programlar yeni sürümlerine güncellenerek, bizlere gerçekçi yapı analizleri yapabilme imkânı sağlayabilmişlerdir.

Bu tür paket programlar aynı zamanda mevcut yapıları da gerçekçi olarak modelleyebilme ve performans ya da risk analizlerine tabi tutabilme imkânı verebilmektedirler. Bu noktada gerekli hazırlıklar ve incelemeler yapılarak, patlayıcı kullanmak sureti ile oldukça başarılı ve düşük riskli yıkım faaliyetleri icra edilebilecektir.

Yapı yıkımı esnasında yarım kalabilecek bir yıkım faaliyeti, kısmen yıkılıp, kısmen ayakta kalan bir yapının öngörülemeyecek riskler oluşturması, yıkımı devam ettirebilmek adına oldukça yüksek riskler ihtiva edebilecek olduğundan, yapıların bu teknikle yıkılmasından önce oldukça kapsamlı şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sayfalar: 1 2 3

Katılımcı Yorum ve Düşünceleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni ses kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir ses kaydı varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu:

Yeni video kaydetmek için Tıklayın Daha önce kaydettiğiniz bir video varsa “Dosya Ekle”” kısmından ekleyiniz.

Dosya adı:

Dosya boyutu: